20 януари 2009

Йеромонах Никанор: Плащаме греховете си с финансовия крах

Христо Мишков е бил финансов анализатор, брокер, търгувал е на Уолстрийт

19.09.2008

Йеромонах Никанор (Христо Мишков) е роден през 1975 г. в София. Завършил е Международни икономически отношения, работил е в едно от най-големите инвестиционни дружества "Карол", търгувал е акции на Уолстрийт, бил е финансов анализатор, брокер и дилър на ценни книжа на NASDAQ в София.


На монашество се отдава в Черногорския манастир "Св. св. безсребърници Козма и Дамян" край брезнишкото село Гигинци.


- Йеромонах Никанор, какво е духовното измерение на световната финансова криза?


- Хората са повярвали и живеят със съзнанието, че раят е тук и сега. Докато са още млади, те искат да получат всичко от съвременната цивилизация - удобство, разкош, лукс... Масово теглят кредити, с които да живеят днес и да изплащат в бъдеще, а банките нямат нищо против да им ги дават.


- Алчност ли е това?


- Не само алчност. Това е загуба на смисъла на живота след смъртта, разчовечване. Приравняваме се не към животни, а към предмети. Ставаме част от икономиката, като петрола, целулозата и стоманата, като чиповете и компютрите. Превръщаме се в стока. Скоро ще започнат да ни слагат номера.


Трагичното е, че доброволно се съгласяваме с това. И тая ни стръв, тая жажда тук, на Земята, да получим всичко, понеже раят е някъде далеч, води до масови фалити и банкрути. А тези, които успеят да спечелят, Господ ги вразумява с болести и страдания от друг характер.


- Плащаме си за това, че сме превърнали парите във фетиш?


- На финансовия пазар царят два гряха, които непрекъснато си оспорват мястото в сърцата на хората. Единият е сребролюбието, другият е страхът - да не загубиш парите. Хората всецяло са се отдали на трупането на пари и външно благополучие. За тях не е важно колко струват като човеци, какво вътрешно достойнство имат. Интересуват се само да изглеждат като другите по телевизията, да карат скъпи коли, да имат хубави къщи...


- Какво всъщност се случи с финансовите пазари?


- Настоящата криза беше очаквана, тя дори се забави твърде много. Защото повече от 13 години положението с недвижимите имоти и пазара на ипотечни облигации изобщо не е розово. Задлъжнялостта на американската икономика и на американските домакинства отдавна е надхвърлила всякакви разумни граници и рамки.


- Как човек може да се опази от капана на кредитната задлъжнялост?


- Кредитната задлъжнялост е следствие на желанието на хората в настоящия момент да потребяват своето бъдещо благосъстояние, т.е. човек използва сега средства, които очаква, че ще има след време. Той чертае планове и има някакви свои очаквания за икономически просперитет и колкото по-големи са те, толкова повече кредити взема днес.


Реално обаче невинаги хората са наясно как и откъде ще дойде този просперитет. Има два начина да изкараме повече - или да работим по-дълго, или за времето, което работим, да постигаме по-висок резултат. Много хора и в България обаче са свикнали да взимат, без да са го заслужили.


Банките могат много по-добре от един човек да направят сметка каква е перспективата за движението на лихвения процент в следващата и в следващите 10 години, защото имат нужната експертна мощ и информация.


- Доколко познаването на финансовия пазар е полезно за един монах?


- Строго погледнато, никак не е полезно. Монахът си гледа духовния живот и спасението на душата. В случая обаче, когато повечето манастири в България, в Русия и в съседна Румъния се възстановяват, хубаво е човек да е запознат с правилата на финансовите пазари.


- Не мога да не ви попитам и за големия научен експеримент в Женева. Ще скара ли търсенето на божията частица учени и религия?


- Това, което прави ЦЕРН, е нормален опит да се опознае материалният свят. Тези търсения няма да скарат богослови и физици, така както полимеризацията не може да скара химиците и езиковедите.


Това, което физиците са решили да търсят и са нарекли Божия частица, изглежда е поредната предстояща да бъде открита микрочастица. Едно много, много малко късче от необятната вселена, за която човечеството знае все още твърде, твърде малко.


Не бива названието "божия" да ни заблуждава; Бог по определение е свръхсъщностен и недостижим. Има един-единствен начин Бог да бъде докоснат, "хванат". Бог се оставя да бъде докоснат от тези, които са достойни за това, както е казано: "Блажений чистий сердцем яко тии Бога узрят" - "Блажени са чистите по сърце, защото те ще видят Бога". Бог присъства в пълнота в тялото и кръвта на богочовека Иисус Христос, когото всеки вярващ може да приеме чрез светото тайнство евхаристия. В Божиите очи и в очите на ангелите хората, които се опитват да го намерят в реактор или в невидима частица, изглеждат нелепо с опита си да достигнат Недосегаемия.





"Стандарт"

Няма коментари:

Публикуване на коментар